Elektrikçilik üzerine yapılan araştırmalarda, Ataşehir bölgesinde sunduğumuz profesyonel hizmetlerimiz haricinde bilmeyenler için genel Elektrikçilik ile ilgili terimler konusunda sizleri bilgilendirmek maksadıyla bu içerik hazırlanmıştır. 

Bu Bilgiler Neden Önemli?

Elektrikçilik ile ilgili oluşturduğumuz “Wiki” sayfasında, aslında elektrikçilik ile ilgisi olmayan sizlerin alacağı hizmetleri daha iyi anlamaları adına önem arz etmektedir. Yani bir elektrik arızası yaşadığınızda, bir hizmet almak istediğinizde bizler gibi profesyonel Elektrikçilik hizmeti verenler işlemler öncesinde sizleri bilgilendirmekteyiz. Bilgilendirme esnasında kullanılabilecek terimler sizlere bir şeyler ifade etmiyorsa bu sayede konuya dair daha bilgili olabileceksiniz.

Elektrikçilik Üzerine Bilinmesi Gereken Terimler (Wiki)

Aşağıda yer alan Elektrikçilik ile ilgili terimler sadece Ataşehir ilçesinde sunduğumuz hizmetleri kapsamamaktadır. Genel anlamda Elektrikçilik üzerine bir hizmet alacak olanlar bu terimler sayesinde alacağı, almak istediği hizmetler konusunda daha bilgili olabilirler. 

AC yani Alternatif Akım, Elektrikçi terimleri içerisinde sık kullanılan bilgiler arasındadır. Alternating Current kelimesinin kısaltması olan AC, elektriklerin yapılara alternatif akımı kullanarak ulaşması halinde evde bulunan Televizyon, bilgisayar, bulaşık makinesi veya buzdolabı gibi elektrikle çalışan aletlerin çalışacağı elektrik gücünü sağlar. 

Akım, elektrik yüklerinin belirlenen alan içerisinde sabit hareketleri ile oluşmaktadır. Aynı zamanda devre içerisinde saniye de akan elektrik yükü olarak da tanımlanmaktadır. Akım sayesinde elektrik pozitif (+) kaynağından çıkarak, negatif (-) kaynağına yol izlemektedir. Aynı zamanda “I” harfi ile gösterilen akım birimi amperi temsil etmektedir. 

Alternatif akım, hem elektrik yönü hem de akış hızları zamana bağlı şekilde düzenli olarak değişiklik gösteren akım olarak tanımlanabilir. Bir akımın alternatif akım olabilmesi için çift yönü olan elektrik yüklerinin hem geçiş süresi hem de gücünün aynı olması önem arz etmektedir. Eğer yüksek bir elektrik gücüne sahip olan makinalar varsa büyük devreler kullanılmaktadır. 

İletken olan elektrik tellerinin, sarmal olarak nüve adındaki gerece sarılması sayesinde devre mekanizması olmaktadır. İletken teller hem yan yana, hem de üst üste sarılabilmektedir.

Ataşehir, Elektrikçi Olarak İşinize Yarayabilecek Diğer Bilgilerimiz;