Alternatif akım hakkında verilen bilgilerin esas kaynağı aslında Elektrikçilik ile ilgili wiki sayfası üzerinden sizlerin hizmet almadan önce konuya dair ayrıntılara sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Elektrikçi Wiki: AC Nedir?

Alternatif akım (AC), elektrik akımı türlerinden biridir ve elektrik yüklerinin hem yönü hem de akış hızlarının zamana bağlı olarak düzenli değişiklik gösterdiği bir akım türü olarak tanımlanabilir. Alternatif akım, günlük hayatımızda en yaygın kullanılan elektrik enerjisi biçimidir. Evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisi, genellikle alternatif akım olarak iletilir. Alternatif akımın özellikleri, onu birçok uygulama için ideal hale getirir.

Bir akımın alternatif akım olarak sınıflandırılabilmesi için çift yönlü olan elektrik yüklerinin hem geçiş süresi hem de gücünün düzenli aralıklarla değişmesi gerekmektedir. Alternatif akım, bir sinüs dalgası biçiminde hareket eder ve bu dalganın frekansı, akımın ne kadar hızlı değiştiğini belirler. Türkiye’de kullanılan standart AC frekansı 50 Hz’dir, yani akım saniyede 50 kez yön değiştirir.

Diğer Terimler (Wiki Kısa Yolları);