Haberler

Avusturya’da Bozkurt İşareti Yasaklandı! Doğru mu? Neden Bozkurt İşareti Yasak?

Ataşehir Elektrikçi - Genel Gündem Haberleri
Ataşehir Elektrikçi - Genel Gündem Haberleri

Türkiye ile Avusturya arasında oynanan Euro 2024 turnuvasındaki son 16 maçında iki milli takımda son 8’e kalarak çeyrek final oynamak için Almanya’da karşı karşıya geldiler. Maçta hem ilk golümüzü hemde maçı 1 gol farkla kazanmamızı sağlayan 2. golü atan Merih Demiral gol sevinci olarak iki elini de havaya kaldırarak bozkurt işareti yaptı. Bozkurt işareti yaptığına dair görüntüler televizyonda maç sırasında yayınlanmadı.

Statta olan gazeteciler ve seyircilerin çektiği Merih Demiral’in gol sevinde yaptığı bozkurt işaretinin videoları ve fotoğrafları maçın ardından sosyal medyada yayılmaya başladı. Daha sonrasında ise Avusturya da Bozkurt işaretinin yıllar önce yasaklandığı ve cezası olduğu haberleri paylaşılmaya başlandı. Bu haberleri duyanlar ise bu durumun nedenlerini merak ederek araştırmaya başladılar. 

Avusturya Neden Bozkurt İşareti Yasakladı? 

Avusturya da 2018 yılında Sembol Yasası adında bir yasa parlamentodan onay aldı. Bu Sembol Yasası siyasi düşüncelerin aşırısına kaçan hareketleri yasaklaması üzerine işaretleri barındırıyordu. Bu kapsamda da Bozkurt İşareti aşırı sağcılığı temsil ettiği gerekçesiyle yasa içerisine girerek yasaklanmış oldu. 

Ceza Alacak mı?

Türkiye’de bozkurt işareti herhangi bir siyasi hareketi veya düşünceyi temsil etmemektedir. El ile yapılan bozkurt işareti atalarımızdan gelen Türklüğü simgelemektedir ve bu durum araştırılmaya başlandığında herhangi bir ceza alınmayacağı düşünülmektedir. 

Ataşehir Elektrikçisi Avusturya Bozkurt İşaret Yasağı Haberi İle Ne İlgisi Var?

Ataşehir ilçesi başta olmak üzere tüm İstanbul ve Türkiye’de profesyonel anlamda Elektrikçi hizmetlerimiz devam etmektedir. Aynı zamanda web sitemizi daha global bir hale getirerek hem sizlere gündem konuları haber olarak aktarmak hem de herkesin ihtiyacı olabilecek olan elektrikçi arayışınızda bizleri daha rahat bulabilmeniz adına hizmetlerimizi sunmaktayız. 

Çerezlerin kullanılmasını kabul ediyorum.
Evet